VIS logo Vasa Idrottssällskap
Grundat 1907

Huvudsidan
Aktuellt
Kalender
Friidrott
Bowling
Oldboys
Kraftidrott
VIS på cykel
Vilande
Nice Run 2019
VIS Ärevarvet 2019
Styrelsen
Länkar
Arkiverade länkar
Så här funkar vi
Arkiverade tävl.


Vasa Idrottssällskap rf
Storalånggatan 73
65100 VASA, Finland

Epost: info(at)vis.fi


.Tulokset - Resultat

Uppdaterad / Päivitetty: 16.50

Start / Lähtö 11.15 
Avoin aluekisa - Öppen distriktstävling

P-13 2 km
 1. Rasmus Lerstrand                        2002 VasaIS              15,44

T-11 1 km 
 1. Elin Snellman                           2003 VasaIS               6,57
 2. Laura Ström                             2004 IFNykn               9,08

SM - FM
12.00 Lähtö 1 - Start 1
SUL:
N19 10 km
 1. Erika Parviainen                        1995 EspTa               52.16
 2. Venla Laiho                             1995 LaitJy              55.47
 3. Amanda Åström                           1995 EsboIF              58.06

M17 10 km
 1. Rasmus Lang                             1997 VasaIS              53.34
 2. Jere Niemi                              1998 KeskiUYU            55.18
 3. Joni Hava                               1999 KU-58               58.14
 4. Alvari Oila                             1998 EspTa             1.00.23

N17 10 km
 1. Taika Nummi                             1997 EspTa               49.19
 2. Katri Gauriloff                         1999 KeskiUYU            51.58
 3. Enni Nurmi                              1998 EspTa               52.02
 4. Vera Rauhala                            1997 VasaIS              53.43
 5. Elina Heikkinen                         1997 OulPy               54.00
 6. Hanna Westerlund                        1997 IFDrott             54.32
 7. Heidi Oila                              2000 EspTa             1.03.44
 8. Tiia Korvenpää                          2000 KU-58             1.04.17
    Henrika Parviainen                      1997 EspTa                 DNF

SVU:
N30 10 km
 1. Anu-Riikka Järnberg                          VSVU              1.00.59
 2. Heidi Viitaniemi                             K-P               1.01.31

N35 10 km
 1. Heidi Pohjanpalo                             KonnevU           1.06.38

N70 5 km
 1. Sirkka Liimatainen                           HU-82               44.29

N75 5 km
 1. Hanna Laurila                                HämeenlTa           47.26

M60 10 km
 1. Asko Turkki                                  KyröskPo          1.01.45
    Pertti Tuomainen                             LeppävU                DQ

M65 10 km
 1. Jouko Kuusjärvi                              JyväskKU          1.04.21
 2. Reijo Viianen                                JalasjJa          1.09.39
 3. Bo-Erik Isakas                               IKFalken          1.15.29

M70 10 km
 1. Martti Valonen                               Spove             1.08.32
 2. Åke Tarvos                                   IFPedersPo        1.09.23
    Jorma Pirinen                                K-P                    DQ

M75 10 km
 1. Raimo Vuorenmaa                              SaarijPu          1.17.48
    Martti Ruuskanen                             PHVU                   DQ

M80 5 km
 1. Heikki Linna                                 KangasnKa           36.25

M85 5 km
 1. Viljo Hyvölä                                 IisVi               37.30
 2. Matti V Tamminen                             KyyjKy              42.57

13.15 Lähtö 2 - Start 2
SUL:
M 30 km
 1. Veli-Matti Partanen                     1991 LappUM            2.16.45
 2. Eemeli Kiiski                           1991 EsboIF            2.22.18
 3. Timo Viljanen                           1977 TurWei            2.36.02
 4. Kari Laiho                              1963 LaitJy            3.05.00
    Tuomas Ranua                                 TampU             3.34.40 ei SM-sijoitusta, ei SM-pisteitä

13.30 Lähtö 3 - Start 3
SUL:
N 20 km
 1. Anne Halkivaha                          1986 TurWei            1.44.54
 2. Mikaela Löfbacka                        1990 VasaIS            1.46.14
 3. Elisa Neuvonen                          1991 KitU              1.47.06
 4. Jonna Stenroos                          1986 TampU             2.06.13
 5. Sanna Rajala                            1988 VihdVie           2.12.59
 6. Jenni Lahtinen                          1981 IkurinVi          2.14.38
 7. Sanna Neuvonen                          1989 JoensKa           2.28.30

M22 20 km
 1. Aleksi Ojala                            1992 TurWei            1.26.53
 2. Elmo Koivunen                           1994 EsboIF            1.38.25

N22 20 km
 1. Tiia Kuikka                             1994 LappUM            1.54.39

M19 20 km
 1. Artturi Oila                            1996 EspTa             1.42.54
 2. Juuso Jeskanen                          1996 KarhKa            1.49.40

SVU:
M55 20 km
 1. Kauko Pekkarinen                             KankU             2.09.09


Sidan editerad 04.04.2014 22:04 av Kenneth Norrgård
 

Vasa Idrottssällskap © 2019